Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Warto marzyć, bo marzenia nic nie kosztują
Autor Wiadomość
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-12-31, 15:39   

Nazewnictwo opracowane przez Komisję Faunistyczną Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. I tu jest właśnie podstawowy błąd w nazewnictwie tych ptaków.

W pierwszym słupku znajduje się łacina. W drugim nadana nazwa przez KFSPTZ. W trzecim najczęściej stosowana w kraju.
Barnardius zonarius - Rozella czarnogłowa -Barnard czarnogłowy, Kragen
Barnardius barnardi -Rozella czerwonoczelna -Barnard zielony
Platycercus caledonicus -Rozella tasmańska -Rozella tasmańska, Rozella kaledońska
Platycercus elegans - Rozella królewska - Rozella królewska, Penant
Platycercus flaveolus -Rozella żółta - Rozella słomkowa
Platycercus adelaidae -Rozella pamarańczowa -Rozella adelajdzka
Platycercus venustus - Rozella żółtawa -Rozella czarnogłowa
Platycercus adscitus -Rozella blada -Rozella baladogłowa, Blaskop
Platycercus eximus -Rozella białolica -Rozella białolica
Platycercus icterotis -Rozella żółtolica -Rozella żółtolica, Stanley


Zwróćcie też uwagę na pierwsze człony łaciny Platycercus i Barnardius. Rozella to platycercus a barnard, mimo iż zalicza się do tej samej rodziny to barnard -Barnardius. I tu jest ten podstawowy błąd. Czesi hodują wcześniej niż my te ptaki jak i na zachodzi i tam one są zwane inaczej, czyli: Platycercus venustus -Rozella czarnogłowa oraz Barnardius zonarius -Barnard czarnogłowy.

Błąd zatem występuje w naszym nazewnictwie, jak i z wieloma innymi gatunkami ptaków.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2006-12-31, 15:51   

Bo po prostu chcieli aby w Polsce było o 2 gatunki rozelli więcej niż gdzie indziej... ;-)
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-12-31, 17:08   

Rocki, chyba tak :!: I jak widać innych ptaków też u nas chcą mieć więcej.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Kamikazi 
REDAKTOR
Ptasia Patriotka



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 573
Wysłany: 2006-12-31, 18:04   

Wanted, polecam strony

http://www.mto.most.org.pl/pawel1.html
http://papugi.gery.pl/nazwy_papug.php

warto je sobie zapisać.
_________________
Kasia

[Ptasi Azyl] [STOP] [Galeria zdjęć] [Galeria rysunków] [Niecodziennik] [Forum Przyroda] [www] [GAPcio]
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-12-31, 18:13   

Kamikazi, i tu właśnie jest podany ten przykład. Na stronie papugi gery jest podany spis z powyższego. Kasiu, -ilekroć będziesz podawać nasze strony z nazewnictwem ptaków, wszędzie będzie to samo. To u nas zaczęli zmieniać ogólnieurzytkowe nazwy ptaków przez co się wszystko poprzekręcało. Zerknij chociażby w którys egzemplarz F&F,tam było kiedyś na ten temat sporo napisane.
Dlaczego większość hodowców (szczególnie tychzagranicznych ) posługuje się głównie łacina ? Bo ona jedyna jest poprawna i nie przekręcana. Wszystkie jednak kraje, które wcześniej posiadały w swoich hodowlach jakieś gatunki ptaków-szybciej je mieli nazwane w odpowiedni sposób. To w naszym kraju szukają dziury w całym inaczej nazywając ptaki lub nieprawidłowo tłumacząc nazwę ptaka. Spójrz chociażby na nazwy kur, jak są tłumaczone z niemieckiego czy angielskiego, a przecierz to z tamtych stron głównie one do nas przychodzą.

[ Dodano: 2006-12-31, 18:15 ]
Ooo, taki prosty przykład : zeberka , tak tego ptaka zwą w naszym kraju pospolicie, a poprawna nazwa jego brzmi amadyna zebrowata.
W wielu gatunkach amadyn i astryldów też są u nas wielkie nieporozumienia.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2006-12-31, 18:19   

wanted napisał/a:
W wielu gatunkach amadyn i astryldów też są u nas wielkie nieporozumienia.

Podam inny przykład. U nas w kraju mówi się na pewne ptaki trzciniaki, a poprawna nazwa to astryldy trzcinowe. Jest takich nazw wiele i można by ich troche wymienic. Tylko czy jest sens?
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-12-31, 20:13   

Nie ma sensu, bo kto siedzi w temacie i wie o co chodzi, dokładnie orientuje się gdzie jest ta powstała przyczyna przekręcania nazw i innego nazewnictwa.
Niestety, tak już to u nas bywa.
Czubatki polskie też nie były polskie a jako holenderki.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 70
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-31, 20:37   

Moje marzenia? Wynikną one z kontekstu niniejszej wypowiedzi.

Odpowiadam Wantedowi. Z kurami jest trochę inna sytuacja - tam nie ma łacińskich nazw. Powszechnie przyjęte jest, że w wielu krajach mogą obowiązywać różne nazwy. Czubatka polska bezbroda (białoczuby) jest tutaj doskonałym przykładem. Za "swoją" uważają ją Holendrzy, Anglicy, Niemcy, nawet Rosjanie - nie mówiąc już o Polakach.
Od lat prowadzę kampanię o przywrócenie starej historycznej nazwy dla grupy kur czubatych, taka jaka obowiązywała (Polish, Poland's) do Kongresu Drezdeńskiego w 1869 roku. A przynajmniej, aby każda z wymienionych wyżej nacji wpisała do swojego wzorca jako kraj pochodzenia - Polskę. Jest wielkim paradoksem, że najwięcej oponentów mam w... Polsce. Kilka osób z uporem godnym podziwu lansuje nazwę padewska. Dlaczego?

Drugim moim wielkim marzeniem jest odtworzenie czubatki staropolskiej oraz wyhodowanie polskiego liliputa. Każdy liczący się w hodowli kraj ma swoje karzełki - niemieckie w Niemczech, holenderskie w Holandii, bojowniki nowoangielskie i staroangielskie, sebrytki w Anglii, karzełki łapciate w Anglii, Niemczech i Belgii, brodacze antwerpskie w Belgii etc. Dlaczego my nie mielibyśmy nie mieć swojego liliputa?
Nie mam szans dokonać takiego zadania sam. Dlatego szukam wszędzie sojuszników. Kilku już znalazłem - Krzysztof Andres (spificer), Dawid Szikora, Szymon Woźniak, Krzysztof Prokop, Ania Czarnota...że wymienię kilka osób. Ale cięgle jest nas zbyt mało.
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-01-01, 09:25   

No to trzeba z tymi marzeniami ruszać ostro. Czubatki polskie już się jakoś przyjmują i myślę że to tylko kwestia czasu a będzie wynik jakiego Pan oczekuje.
Gorzej jest z czubatką staropolską, tutaj trzeba się jeszcze sporo napracować by mieć odpowiedni materiał genetyczny i wzorzec, tak samo z liliputami. Ja widziałbym to w taki sposób,by ktoś (pan lub 2-3 osoby) miał pozbierane od wszystkich najlepsze egzemplarze z tych ptaków i rozmnożył je. Wtedy można rozdać ptaki po kilku hodowcach, a ci z kolejnym rokiem następnym i następnym itd. Co jakiś czas wprowadzałoby się którąś sztukę by pomieszać krew. Tu Spicifer wybrałby znowu najlepsze okazy do tego się nadające.
Jeśli chodzi o liliputy, mogę się pisać.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 70
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-01, 10:55   

Dokładnie tak to powinno wyglądać. Bardzo ważną rzeczą jest ustalenie wzorca, który będzie dla wszystkich odnośnikiem. W międzyczasie oczywiście można będzie go - w zależności od gustów hodowców i posiadanego materiału - odpowiednio modyfikować.
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-01-01, 12:43   

No to trzeba wprowadzić teraz to wszystko w ruch/ czyny. Myślę że najlepszym wyborem byłoby też wybrać chyba jak najmniejsze egzemplarze wśród liliputów, jak i wzorzec początkowy grzebienia. Wiadomo przecierz że na wiejskichpodwórkach, mimo iż ptaki różniły sie wzrostem, powstawały czasemmieszańce z innymi kurami. Powstału różne rodzaje grzebieni jak i łapcie na nogach oraz kształy ogona. Tu trzeba się skoncentrować jakie ptaki wybrać i z którymi zacząć pracować.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
Szymon Woźniak 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Sie 2006
Posty: 117
Wysłany: 2007-02-09, 21:01   

moim marzeniem jest aby spełniały się moje marzenia :mrgreen:
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-02-09, 22:34   

Szymon Woźniak, no to nie masz zbyt bardzo wygórowanego marzenia :mrgreen: napewno się spełni :evil:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
ZYZIO 
rumian



Województwo: mazowieckie
Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 36
Skąd: Łosice
Wysłany: 2007-05-21, 14:09   

A ja bym chciał ze starego 20 letniego sadu zrobić ogromną wolierę tak aby bażanty mogły żyć i mnożyć się samodzielnie ale nie krzyżować różnych ras tylko trzymać je razem. Tak z 6 hektarów sadku. Różne rasy i mnóstwo gatunków. Jeszcze z 5 zajączków.......

Coś tak jak tu tylko sad a nie las, więcej zieleni i mniejsze zagęszczenie ptaków bardziej dziko: http://www.bazanty.pl/galeria/woliera_duza_d_5.jpg
Wiem Dyzio marzyciel ze mnie nie realne ale PIĘKNE
Jak szaleć to szaleć!!!
 
 
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-06-24, 12:02   

ten tydzień był dla mnie fatalny, ale zakończenia szałowe :taniec: lepszego sobie nie mogłem wymarzyć :P

umówiłem się z kolegami i koleżankami z szkoły średniej na dyskoteke, było fajnie i wesoło pobawiliśmy się może jakieś 2 godz. a potem wszyscy uciekli do domku spać jeszcze przed 23 :/ Zostałem tylko z 2 koleżankami z którymi postanowiłem zmienić lokal, one też niestety po 1 godz. pojechały do domu i zostałem sam ;(

Tak bardzo nie chciałem iść do domu to rozbój w biały dzień wracać z dyskoteki o 24. Wkręciłem się do grupki dziewczyn, które świętowały 15-lecie zdania matury, tańcząc i bawiąc się cały czas przyglądała mi się pewna dziewczyna, wydawała mi się znajoma lecz nie wiedziałem kto to jest :ops: , była to sławna modelka Ilona Felicjańska z którą miałem okazję potem potańczyć i porozmawiać :D , stwierdziła że świetnie nadawał bym się do modelingu (wysoki, szczupły, o ciekawej urodzie :ops: ) zrobiliśmy sobie nawet kilka zdjęcia, jak będę już je miał to Wam pokażę, dała mi kilka adresów dobrych agencji, żebym się tam zgłosił i wykorzystał to co mam.

Jestem tak bardzo tym podekscytowany i rozanielony że od razu po powrocie z Niemiec ruszam na wybiegi. Mam nadzieję że wszystko to co mówiła mi Ilona spełni się, było by świetnie spróbować czegoś takiego, a może kiedyś w przyszłości będę miał okazję pracować dla Donatelli Versace czy Dolce & Gabbana ;) hmmm... marzenia :aniolek:


tu jest link do fotografii Ilony Felicjańskiej
http://www.supermodelki.p...modelka&id=1682

Ilona jest bardzo miłą i sympatyczną osobą naprawdę cudownie było ją poznać i porozmawiać na luzie przy piwku (Ilona piła sok)

a już dziś mogę Wam rozdać autografy :D he he he ...



.
Ostatnio zmieniony przez Łukasz23 2007-06-24, 12:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13